You can not access our product visuals due to the law published in the Official Gazette No. 6487 dated June 11, 2013,
“regardless of all sorts of alcoholic beverages can not be advertised and promoted to consumer”
For your all commercial inquiries including visuals and other details please contact us

Are you older than 18?

YesNo

Vous ne pouvez pas accéder à nos produits visuels à cause de la loi publiée dans le journal Officiel n ° 6487 datée du 11 juin 2013,
“peu importe de toutes sortes de boissons alcoolisées ne peut pas être promu à la consommation”
Pour toutes vos demandes de renseignements commerciaux, y compris les visuels et d'autres détails s'il vous plaît contactez-nous

VOUS ÊTES ÂGÉS PLUS DE 18 ANS?

OUINON

11 Haziran 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 6487 sayılı yasanın
"Alkollü içkilerin her ne suretle olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamaz"
hükmü gereğince sitemizde ürün görsellerine erişememektesiniz. Ürün görselleri ve diğer tüm ticari talepleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

18 YAŞINDAN BÜYÜK MÜSÜNÜZ?

EVETHAYIR

NE YAPIYORUZ

Dünyanın en verimli iklim bölgelerinden biri olan Türkiye bağcılık için en önemli ülkelerinden olup, aynı zamanda dünyanın en büyük beşinci üzüm üreticisidir. Türkiye, çok eski ve köklü bir bağcılık kültürüne sahiptir ve yıllar içerisinde de önemli bir üzüm üretici olmuştur. Türkiye'de yetiştirilen yaklaşık 1.200 üzüm çeşidi olduğu tahmin edilmekte olup bunlardan yalnızca 34 tanesi şarap yapımında kullanılmaktadır. Anadolu topraklarında, birçok yerli üzüm çeşitlerinin yanı sıra uluslararası alanda tanınan üzüm çeşitleri de yetiştirilmektedir. Amacımız Türk üreticiler ve uluslararası alıcılar arasında bir köprü olmak ve uzun yıllar kurduğumuz iş ortaklığımızı sürdürmektir.

 

EMİR

Kapadokya bölgesinde yetiştirilen taneleri yeşil sarı renkli, kalın kabuklu ve tane içi etli yapıda beyaz üzümdür.  Beyaz şarap üretiminde yoğun olarak tercih edilir. Yüksek rakımlı Nevşehir, Kırşehir, Kayseri ve Niğde civarındaki bağlarda yaygın olarak üretimi yapılmaktadır. 

Emir, Anadolu'nun binlerce yıllık şarap kültürünün günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biridir. Özellikle Hititler ve Romalılar döneminde büyük değer kazanan Emir üzümü bölgede geniş alanlara yayılmıştır. Hasat zamanı Eylül ayı sonudur.

Emir üzümünden üretilen şaraplar, yeşil-sarı ya da açık sarı renge sahiptir. Kendine özgü ince aromaları ve serinletici bir lezzeti vardır. Genellikle yeşil elma ağırlıklı bir meyve aroması ve mineral tonlar taşıyan son derece zarif bünyeli ancak dolgun gövdeli şarap verir. Köpüklü şarap yapımına da elverişlidir.

NARİNCE

Tokat yöresinde yetiştirilen beyaz üzüm çeşididir. Anadolu orijinli üzümler içinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Hem sofralık hem de şaraplık olarak üretilir.

Özellikle karasal iklimin Karadeniz iklime geçiş noktası olan Tokat, narince için uygun toprak ve iklim şartları sunar. Narince adının çok hoş olan aromasının yanı sıra ince kabuklu, narin yapısından da geldiği tahmin ediliyor.

Şarabının rengi yeşilimsi altın sarısı biçim olarak iri ve ovaldir. Zengin ve dengeli yapıya sahip bu şaraplar gövdeli olup ve narenciye aromaları içerirler. Türkiye’nin yıllanmaya uygun nadir şaraplarındandır.

SULTANİYE

Ege bölgesinde yetiştirilen etli, ince kabuklu, az asitli ve çekirdeksiz olan beyaz üzüm çeşididir. Ağırlıklı olarak sofralık ve kurutmalık olarak tüketilir. İngilizce de “sultanas”, kuru üzüm demektir. Akdeniz ikliminin de etkisi altındaki oldukça verimli kumlu topraklarda yetiştirilir.

Sultaniye ile üretilen şaraplarda oldukça zengin aroma bulunur; serinletici, akıcı, yumuşak bir karakter çizer. Meyvemsi bir tadı olup hoş içimli ve hafif bir şaraptır.

ÖKÜZGÖZÜ

Elazığ bölgesi civarlarında yetişen iri taneli, koyu siyah renkli ve etli bir üzümdür. Sofralık ve şaraplık üzüm olarak binlerce yıldır değerlendirilmektedir. Adını yuvarlak, iri siyah tanelerinden almıştır. Anadolu'nun en değerli kırmızı şarapları bu üzümden yapılır. Aromatik ve dolgun yapısı ile şarap uzmanlarını her zaman büyülemektedir.

Koyu vişne-eflatun rengi, yapılı, kalıcı, kırmızı meyvemsi, dolgun, orta tanenli özellikleriyle, yıllandırılmaya uygundur.

BOĞAZKERE

Buruk bir tadı olan bu siyah üzümün kökeni Diyarbakır ve civarıdır. Küçük taneli, yuvarlak, koyu renkli, kalın kabuklu bir üzüm türdür. Yetiştirildiği bölgenin kurak iklimine oldukça uyum gösterir; çakıllı, bazen kalkerli ve killi, kırmızı topraklarda yetişir. Türkiye'nin asil üzümleri içerisinde, en güçlü ve karakterli olanlarından biridir. Yüksek burukluluğunun sebebi, kalın kabuğunda bulunan yüksek tanen miktarındandır.

Koyu yakut kırmızısı, belirgin tanenli ve düşük asitli şaraplar vermektedir. Oldukça gövdeli ve yıllandırmaya uygun şaraplardır. Kiraz, vişne, karadut gibi meyve aromalarıyla birlikte baharat tonları da sıkça görülür.

KALECİK KARASI

Ankara’nın Kalecik ilçesinde yetişen çok kaliteli kırmızı şaraplık üzüm çeşididir. Rengi koyu kırmızı, siyah, kabukları kalın ve eti suludur.  Orta Anadolu’nun en kaliteli kırmızı şaraplık üzümüdür. Hititlerden bugünlere kadar şarap yapımında kullanılan bir türdür ve Anadolu’ya özgüdür. Ortaçağ saraylarında içilen kırmızı şarap olmuştur.

Kolay içimli, akıcı, meyvemsi olan şaraplarda, kuru erik, kuru üzüm, olgun meyve, kırmızı yabani meyve lezzetlerini ve kokularını çağrıştırır. Bu üzümün şarabı, zarif, dengeli ve yumuşak içimli olur.

ÇAL KARASI

Denizli, özellikle Çal Bölgesinde yetiştirilen bir üzüm çeşididir. Çalkarası, az renk veren, etli ve sulu bir kırmızı üzüm çeşididir ve genellikle roze şarap yapımında kullanılır. Olgunlaştığında asiditesi çok iyidir. Kupajına katılan kırmızı şaraplara hoş lezzet ve koku katar.

CHARDONNAY

Dünyanın en yaygın yetiştirilen beyaz şarap üzümlerinden biridir. Kökeni Fransa’nın Burgonya bölgesine aittir. Farklı iklim şartlarına uyum sağlayabilmesi ve yetiştiğin toprağın özelliklerini yansıtabilmesinden dolayı dünyanın en yaygın şaraplık üzümlerindendir. Ancak, taşıdığı meyve aromaları, yetiştiği bölgeye göre oldukça çeşitlilik gösterir.

 Amber sarısı renkte, sulu etli, ince kabuklu, hafif aromalı ve erken olgunlaşan bir üzüm çeşididir. Mineral yapılı ve dolgun gövdeli beyaz şaraplar üretilebilir. Elma, şeftali, limon tatları sunar, ekşi elma kokar. Yüksek alkollü ve dengeli bir asitiditesi vardır.  İçimi oldukça rahattır.

SAUVIGNON BLANC

Fransa’nın Loire bölgesine ait olan asil bir üzüm cinsidir. Türkiye’de Marmara ve Ege Bölgesinde yaygın olarak yetişen kalite bir yabancı üzüm çeşididir. Taneleri küçük ve orta büyüklükte, tatlı şıralı ve aromatiktir. Şaraplar çoğunlukla yeşil meyve ve bitkisel aromalar içerir. Bitkisel aromalar geliştirmek için soğuk bir iklime ihtiyaç duyar, ancak yine de ılıman bir iklimde de üretilebilirler.

Oldukça aromalı ,yüksek asitli ve orta gövdeli şaraplardır. Yüksek asit miktarı sayesinde kendine has canlı şaraplar verir.

CABERNET SAUVIGNON

Dünyada en çok ve en yaygın olarak üretilen şaraplık üzümlerin başında gelir. Orijini Fransa’nın Bordeaux bölgesi olup, Türkiye’de Trakya ve İzmir bölgesinde üretilir. , ılıman iklimlerde daha iyi yetişen bir üzüm çeşididir. Salkımları küçük veya orta irilikte, silindirik kanatlı, taneleri küçük yuvarlak, mor-siyah renkli, sert, kalın kabuklu ve tadı buruktur.

Koyu renkli, yüksek tanenli, asitli, ve güçlü aromalara sahip şaraplardır. Tipik olarak siyah meyve ve bitkisel aromalar içerir. Yoğun meyve aromaları, yüksek tanen ve asidite seviyesi nedeniyle yıllandırmaya uygundur.

MERLOT

Fransa’nın Bordeaux bölgesinde en çok yetiştirilen üzüm olduğu gibi dünyada da oldukça yaygındır. Salkımları ve taneleri küçük, yuvarlak, az şıralı koyu kırmızı renklidir. Merlot toprağına ve iklimine  göre farklı aromalar, tanen ve asidite gösterebilir. Anadolu’da üretilen Merlot’lar çoğunlukla kara meyve aromalarına sahiptirler.

Zengin alkollü, orta asitli, gövdeli ve düşük tanenli şaraplar verir. Şarabı açık veya koyu yakut kırmızısı renkli olup yumuşak bir karakter gösterir. Merlot üzümünden yapılan şaraplar siyah meyve özellikleri gösterir.

SYRAH

İlk olarak İran'ın Şiraz kentinde yetiştirilip, Fransız keşişleri tarafından 13.yy'da Fransa'nın Rhône Bölgesi'ne getirildiği sanılmaktadır. Türkiye’de Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. En değerli siyah üzüm çeşitlerinden biridir.

Salkımları orta irilikte olup taneleri sık, küçük, etli ve suludur. Koyu renkli, güçlü ve meyvemsi kırmızı şaraplar verir. Şarabı yüksek tanenli ancak düşük asitlidir ve dengelidir. Belirgin biber ve baharat aromalarıyla kendine has karakteri olan özel bir üzümdür. Uzun süre yıllandırmaya uygun şaraplar verir.

Bize Ulaşın

Aşağıdaki mesaj kutusu veya belirtilen telefon numarası ve email adreslerimiz kanalıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Formu

Yeniliklerden haberdar olun!

Contact


>